Wybór wózka inwalidzkiego - od czego powinien zależeć?

Transport

23-10-2020

Poruszanie się na wózku inwalidzkim już od dawna nie jest tematem tabu, a osoby dla których stanowią podporę nie są dyskryminowane w społeczeństwie. Obecnie w większości budynków użyteczności publicznej znajdują się specjalne podjazdy dla ludzi niepełnosprawnych. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu takie osoby nie są skazywane na stałą pomoc najbliższych, mogą bowiem samodzielnie załatwić niezbędne sprawy.

Wybór wózka inwalidzkiego - od czego powinien zależeć?

Wózek inwalidzki zapewniający najlepszy komfort

Każdy wózek inwalidzki powinien przede wszystkich zapewniać możliwie największy komfort poruszania się w każdych warunkach. Osoby, które z dnia na dzień muszą liczyć tylko na nie oczekują wszystkich niezbędnych funkcjonalności. Najważniejsza zawsze pozostaje stabilność wózka i lekkość całej konstrukcji, te dwie cechy są konieczne, ponieważ nie zawsze istnieje możliwość poruszania się po wystarczająco utwardzonej powierzchni. Dość popularnymi modelami są wózki inwalidzkie toaletowo-prysznicowe, które są mobilną pomocą przy wykonywaniu podstawowych czynności i potrzeb fizjologicznych. Ramy montowane w produktach powinny być wykonane z aluminium, które jest zarówno lekkie, jak i odporne na uszkodzenia mechaniczne i rdzewienie. Przydatne okazują się podłokietniki zapewniające znacznie większą wygodę wsiadania na wózek i zsiadania z niego. Osoby, które często podróżują lub po prostu muszą dojeżdżać na rehabilitację, czy różne zabiegi z pewnością docenią wózki inwalidzkie z możliwością składania i spakowania do bagażnika samochodowego. Dobrze, gdy poszczególne elementy łatwo rozłożyć samodzielnie, nie każdy ma osobę, która pomoże w tej czynności. Przed wyborem wózka inwalidzkiego rekomenduje się ponadto zwrócenie uwagi, czy produkt posiada atest medyczny, który jest wyznacznikiem przystosowania do użytkowania przez osoby niepełnosprawne.

Klasyfikacja wózków inwalidzkich

Wybór wózków inwalidzkich w sklepach medycznych jest naprawdę bardzo duży, łatwo dopasować model odpowiedni do konkretnych potrzeb osoby niepełnosprawnej. Popularne kiedyś ręczne wózki inwalidzkie są zastępowane przez o wiele bardziej zaawansowane technologicznie modele. Chodzi tutaj między innymi o produkty napędzane hybrydowo lub typowo sportowe, dedykowane do poruszania się po dość trudnych, wymagających terenach. Zgodnie z ogólną klasyfikacją, wózki inwalidzkie dzieli się na standardowe i elektryczne. W pierwszym przypadku są to modele z charakterystycznymi dużymi kołami przeznaczonymi dla osób aktywnych mimo niepełnosprawności, często używane przez sportowców. W placówkach medycznych najczęściej występują wózki inwalidzkie z nieco mniejszymi kołami, które najłatwiej może prowadzić osoba opiekująca się niepełnosprawnym. W wózki elektryczne najczęściej inwestują osoby, które chcą być maksymalnie samodzielne, taki model doskonale poradzi sobie nawet na nierównej nawierzchni. Przed zakupem konieczne jest wzięcie pod uwagę wszystkich aspektów, w tym stopnia niepełnosprawności, obecności osób trzecich, miejsce zamieszkania, czy też prowadzony tryb życia.

Podobne artykuły