W jaki sposób możemy chronić się przed komarami?

Lifestyle

30-09-2021

Komary to jedne z tych owadów, które potrafią być dla człowieka naprawdę uciążliwe i dokuczliwe. Po ugryzieniu komara pojawia się niewielkie zaczerwienione opuchnięcie, które z reguły jest bardzo swędzące. Ponadto brzęczenie, jakie wydają komary skutecznie uniemożliwia wielu osobą zaśnięcie, a nawet potrafi wybudzić ze snu. Co zatem warto zrobić, aby problem komarów nas nie dotyczył?

Jak nie przyciągać do siebie komarów?

Osoby, które chcą być jak najmniej narażone na atak komarów powinny przede wszystkim wiedzieć, co przyciąga komary do ludzi. Komary wyczuwają ludzi po zapachu, szczególnie wyczulone są one na kwas mlekowy i amoniak, czyli na składniki potu. Komary wabi także wysoki poziom stężenia dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, często atakują również te osoby, u których temperatura ciała jest nieco wyższa niż u pozostałych. W upalne dni dobrze jest, więc często brać prysznic, wówczas woń potu nie będzie przyciągała do nas tych owadów. Warto również ograniczyć spożywanie napoi gazowanych. Tego typu napoje mogą, bowiem przyciągać komary ze względu na dużą zawartość dwutlenku węgla.

W jaki sposób możemy chronić się przed komarami?

Z jakich domowych sposobów na komary warto korzystać?

Istnieje wiele domowych sposobów na komary. Do tych najpopularniejszych możemy zaliczyć np. zakładanie moskitier na okna oraz stosowanie olejków eterycznych. Zapachem, którego szczególnie nie znoszą komary jest zapach olejku z trawy cytrynowej. Komary odstrasza także zapach cebuli i czosnku, dlatego też niektóre osoby decydują się na zostawienie na parapecie talerzyków, na których umieszczone są te warzywa uprzednio pokrojone w plasterki. Komary nie przepadają także za zapachem niektórych roślin doniczkowych takich jak chociażby: kocimiętka, lawenda wąskolistna czy komarzyca. Aby ograniczyć liczbę komarów w swoim domu i ogrodzie można również zdecydować się na usuniecie nadmiaru wody ze swojego otoczenia czy też porządne wysprzątanie piwnicy na wiosnę. Pamiętajmy także o tym, że naturalnymi wrogami komarów są pająki domowe i drobne ptaszki o pięknej nazwie jerzyki.

Podobne artykuły