Fort "Borek" w Krakowie

Atrakcje

11-08-2022

O tym, że Kraków ma wiele miejsc do zwiedzania ja każdy doskonale wie. Są jednak takie miejsca, które można zobaczyć po dość długiej przerwie. Mowa między innymi o forcie artyleryjskim, znajdującym się przy ulicy Fortecznej 14. Obiekt można zwiedzić z przewodnikiem, wówczas będzie to o wiele ciekawsze doświadczenie.

Czym urzeka fort artyleryjski?

Fort artyleryjski na wiele lat stał się niemal niezauważalny, pełnił funkcję pustostanu. Był niedostępny dla turystów i mieszkańców Krakowa. Przez 10 ostatnich lat trwały dość zaawansowane prace konserwatorsko-rewitalizacyjne. Niedawno jednak zabytek powrócił w najlepszym stylu i sierpień to miesiąc, kiedy można skorzystać z letniego oprowadzania. Fort „Borek” powstawał w latach 1884-1886 w południowej części linii obrony. Był głównym obiektem broniącym traktu wiedeńskiego i znajdującej się w pobliżu linii kolejowej. Jako jedyny w Twierdzy Kraków jest fortem dwuwałowym, jeden zlokalizowany niżej, drugi wyżej. Ponadto był dość dobrze rozbudowaną komunikacją poziomą i pionową. Niektóre elementy tego fortu były zapożyczone wprost z różnych szkół fortyfikacyjnych.

Fort

Historia fortu „Borek”

Do lat 50. Fort służył celom wojskowym, a następnie funkcjonowały tam zakład przetwórczy, skład budowlany, a następnie budynek był pustostanem. Na lata 2013-2022 przypadł okres renowacji budynku, co można zawdzięczać Zarządowi Budynków Komunalnych w Krakowie. Obecnie miejsce to pełni funkcje kulturalne, swoje siedziby mają tam Centrum Kultury Podgórza i Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki. Po zakończeniu wszystkich prac odbyło się uroczyste otwarcie obiektu, co przypadło na dni 21-30 lipca bieżącego roku. W zwiedzeniu fortu może pomóc przewodnik, który w ciekawy sposób może przybliżyć historię tego budynku. W sierpniu oprowadzanie odbywa się w grupach co najmniej 20-osobowych. Na zwiedzanie należy przeznaczyć mniej więcej 1,5 godziny, a koszt biletu to jedyne 15 złotych. Zapisać można się telefonicznie lub mailowo, a terminy zwiedzania dostępne są w Internecie.

Podobne artykuły